Karınca

Karıncalar (formicidae) ailesine ait taban arısı ve diğer arılarla birlikte hymenoptera takımında yer alan böceklere verilen ortak addır. Günümüzde 14.000 civarında karınca türü olduğu sanılmaktadır.

Tüm karıncalar, vücudun ana bölümlerine (baş, göğüs, karın) çok dar bellerle belirgin bir şekilde ayrılmış ve antenlerinde keskin bir dirsek eklemine sahiptir. Son derece organize sosyal böceklerdir. Binaları yiyecek aramak için istila eden, toplayıcı işçi karıncalar vardır. Bunlar 3 ila 5 mm uzunluğundadır ve larvaları ve kraliçe karıncayı beslemek için yuvaya geri götürdükleri tatlı yiyecekleri çekerler.

Tüm karıncalar bir ana görevi paylaşır: koloniyi korumak ve ona bakmak. Bunu sağlamak için de,  yiyecek, nem (su) ve barınağa ihtiyaçları vardır.  Bir karınca kolonisi birkaç düzine ila on binlerce karınca arasında değişebilir. Dıştaki karınca yuvaları odun yığınları, kaldırım taşı,  tuğla duvarlar içinde, kaya veya taşların altındadır. Evdeki karıncalar ise duvar boşluklarında, yalıtımın arkasında, önceden nemden zarar görmüş ahşabın içinde veya çevresinde, zemin parkelerinin altında veya içinde yuva yapabilir.

Evleri istila eden karınca türü hangisi ?

Ancak evleri istila eden en yaygın tür, aslında çok koyu kahverengi olan Kara Bahçe Karıncasıdır. Karınca sorunları ile ev sahiplerinin başa çıkması zordur, çünkü büyük topluluklar halinde yaşarlar. Evdeki bu karıncalar birbirine bağlıdır ve tüm koloninin hayatta kalabilmesi için beraber çalışırlar. Karınca kolonileri, odalardan ve ara bağlantı tünellerinden oluşan yeraltı yuvaları oluşturma eğilimindedir. Bu tüneller, karıncaların yiyecek sakladıkları, yumurta bıraktıkları ve yavrularını koruyup, büyüttükleri yerlerdir. Tek bir kolonide birkaç düzineden on binlerceye kadar değişen sayılarda karınca olabilir.

Mutfağınızdaki karıncalar ise, yiyecek aramak için başka yerlerden evinize gelmiş olabilir. Yiyecek bulmaları durumunda evinizi istila etme olasılıkları yüksektir. İzci karıncalar koloninin boyutunun sadece küçük bir yüzdesini (tipik olarak% 10 veya daha azını) oluşturur. Karıncalar, yiyecek arayışı için son derece uzun mesafelere yolculuk yapabilirler.  Bu arayıcı grup izci karıncalar,  yiyecek kaynağı bulduğunda, koloninin diğer üyeleri için bir koku izi (feromonlar yoluyla) üretecektir. Feromon izi yuvanın içine doğru ilerler ve karıncaların yuva ile besin kaynağı arasındaki yolu izlemeleri için yönlerini bulmalarını sağlar. Bu yüzden sık sık kokulu ev karıncaları gibi karıncalar görürsünüz, çok az sapma ya da hiç sapma olmadan bir çizgi boyunca ileri geri yürürler.

Uçan karınca türü

Akvaryum balıkları için satılan sözde karınca yumurtaları aslında pupalardır. Uçan karıncalar üreyen erkek ve dişilerdir. Bu çiftleşen karıncalar kanatlıdır.  Temmuz veya Ağustos aylarında yalnızca birkaç gün boyunca evlilik uçuşu yaparlar. Çiftleşme havada gerçekleşir ve dişi daha sonra yeni bir koloni kurmak için ertesi baharda yumurtlayarak kış için kalacağı bir yuva alanı arar.

Karıncalarla nasıl baş edilir ?

Kendi başına karıncadan kurtulma ve karınca kontrol yöntemleri çoğu zaman başarıdan mahrumdur. Tüketici alımları için satılan böcek ilaçlama ürünleri, karınca kolonilerini kontrol etmek için yeterli bir yol değildir. Bu ürünler genel ilaçlar olup, sorun yaşadığınız karınca türü için özelleştirilmiş değildir.  Eğitimli haşere kontrol uzmanlarımız mülkünüzün etrafındaki karınca izlerini tespit edip, takip eder.

Bu, tüm koloniyi bulmalarını ve yok etmelerini sağlar. Bu yöntem, çoğu zaman ev içinde böcek ilacı kullanma ihtiyacını azaltır.

  • İlk önce yuva girişlerini bulun. Bunlar, küçük toprak  yığınları ile gösterilir veya karıncaların yuvadan yiyeceğe gidip gelmesini izleyerek tespit edilebilir.
  • Yuva alanının üzerine bir su ısıtıcısı ile su kaynatıp dökmek bir ilk yardım önlemidir.
  • Şeker bazlı sıvı yem gibi bazı ürünler işçilerin kendi yuvalarını yok etmelerine neden olur. İşçiler yemleri yuvaya taşır, böylece böcek ilacını larvalara ve kraliçeye geri taşır.
  • Merkezi olarak ısıtılan bazı apartman blokları,  tatlı yiyecekleri daha çok tercih eden ve bina yapısında birden çok – ve çoğu zaman erişilemez – yuvaları bulunan çok daha küçük tropikal Firavun Karınca türü yüzünden rahatsız olabilir.
  • Hayalet Karıncalar ise ısınan binalarda daha yaygın olabilirler. Bunlar Firavun karıncalarına benzer büyüklüktedir ve koyu renkli göğüs kafesi ve başı ile soluk renktedir.

Önceliğimiz sağlığınız ve güvenliğinizdir: İlaçlama Sepeti tarafından haşere kontrolü için kullanılan her ürün Sağlık Bakanlığı’nca tescil edilmiştir. Ayrıca,  ailenize veya evcil hayvanlarınıza zarar gelmemesini sağlamak için her bir ürün uygulamasında katı kurallara uyuyoruz.  Sağlık Bakanlığı ve Tarım Bakanlığı onaylı sürekli eğitim programlarımız bizi diğerlerinin üstünde tutuyor. Tüm haşere kontrol uzmanlarımız, hizmet verdiğimiz bölgede tescilli ve lisanslıdır.