hamam-böceği-ve-genel-bilgi

Hamam böceği ve Genel Bilgi

Hamam böcekleri, çok uzun kırbaç benzeri antenleri, düz oval gövdeleri ve hızlı, sarsıntılı yürüyüşleriyle ayırt edilirler. Yetişkin Alman Hamam böceği açık sarı / kahverengidir ve 10 ila 15 mm uzunluğundadır. Şark Hamam böceği koyu kahverengi / siyah renktedir ve 20 ile 24 mm uzunluğundadır. Hamam böceğinin olgunlaşmamış aşamaları, sadece daha küçük ölçekte tam olarak yetişkinlere benziyor.

Türkiye’de Şark, Amerikan ve Alman Hamam böcekleri olmak üzere üç ana tür hamam böceği vardır.

Hamam böceği genel özellikleri

 • Alman Hamamböceği, yumurtalarını 30 veya daha fazla larva yumurtadan çıkmaya hazır olana kadar taşır.
 • Oriental (şark)  Hamamböceği, 13 mm uzunluğundaki yumurta kapsülünü, yaklaşık 12 hafta sonra 16 ila 18 larva yumurtadan çıkmadan önce ambalaj, çuval veya uygun karanlık yarıklara bırakır.
 • Oryantal Hamamböceği için 6 ila 12 ay ve Alman Hamamböceği için 6 ila 12 hafta arasında larvalardan olgunluğa kadar aşamalar halinde büyürler.

Türkiye’de hangi hamam böceği türleri vardır?

Dünya üzerinde yaklaşık 4000 hamam böceği türü vardır. Bunlardan yalnızca 30 ‘a yakın tür, şehirlerde haşere olarak görülür. İstanbul ve çevresinde ise bizlerin en sık gördüğü 3 tür mevcuttur.

Bu türler:

-Amerikan hamam böceği (Periplaneta Americana)

-Alman hamam böceği (Blattella Germanica)

-Şark hamam böceği (Blatta Orientalis)

İlaçlama Sepeti firmamız genellikle Amerikan hamamböceği, Alman hamamböceği ve Şark hamamböceği ile ilgili yardım isteği almaktadır. Bu üç tür aşağıdaki şekillerde farklılık gösterir:

Amerikan hamam böceği Özellikleri

Amerikan hamam böcekleri hangi renktir ? : Kırmızımsı ve Kahverengi renktedir.

Amerikan hamam böceklerini ayırt edebildiğimiz işaretler nelerdir ? : Açık renkli kenarlı gövdeye sahiptir; kanatlar vücuttan daha uzun görünür.

Amerikan hamam böcekleri boyu veya uzunluğu ne kadar : Boyu 2-3cm arasında olur diğer böcek türlerine göre oldukça büyüktür.

Amerikan hamam böcekleri nerede yaşar ? : Sıcak, nemli alanları tercih eder. Evlerin içine yerleştiklerinde genellikle bodrum katlarında, lağımların çevresinde ve diğer nem alanlarının çevresinde bulunurlar.

Alman Hamam böceği Özellikleri

Alman hamam böcekleri hangi renktir ? : Açık Kahverengi

Alman hamam böceklerini ayırt edebildiğimiz işaretler nelerdir ? : Kafada koyu renkli uzun çizgiler

Alman hamam böcekleri boyu veya uzunluğu ne kadar ? : 0,5 cm ile 1,5 cm, oldukça küçük

Alman hamam böcekleri nerede yaşar ?: Mutfak, banyo gibi nemin bulunduğu alanlarda,  özellikle küçük çatlaklarda ve yarıklarda yaşamayı tercih eder. İstilalar çok kötü olduğunda, bütün bir evde bulunabilir.

Şark Hamam böceği Özellikleri

Şark hamam böcekleri hangi renktir ? :  Koyu ve Yağlı Siyah

Şark hamam böcekleri ayırt edebildiğimiz işaretler nelerdir ? : İlk bakışta kanatsız görünüyor, rengi diğer türlere göre daha koyu. ( Birçok bölgede Karafatma olarak bilinir)

Şark hamam böcekleri boyu veya uzunluğu ne kadar ? :  2 cm

Şark hamam böcekleri nerede yaşar ? : Karanlık, nemli alanları tercih eder. Evlerde sorun olduğunda genellikle kanalizasyon kanallarına, borulara ve ıslak bodrumlara yakın yerlerde bulunurlar. Bu tür hamam böceklerini bulabileceğiniz diğer yerler süpürgeliklerin etrafı veya duvar boşlukları dır.

Alman hamamböceği insanın bildiği en istilacı hamamböceği türlerinden biridir. Evlerde, dairelerde ve yemek servisi işletmelerinde bulunan en yaygın hamamböceği türüdür. Bunlar haşere kontrol endüstrisi tarafından bilinen en zorlu zararlılardan biridir. Neredeyse insanların yaşadığı veya çalıştığı her türlü yapı veya binada bulunurlar, sürekli değişen çevrelere uyum sağlama konusunda oldukça ustalaşmıştır. Aşırı üreme yeteneği olan bu haşere, birçok haşere kontrol uygulamasına tolerans gösterebilir.

Dişi Alman hamamböceği, bir seferde 40 kadar yumurta taşıyabilir ve bir yılda üç veya dört kuşak üretebilir. Tek başına, Alman hamamböceği, 3 ay kadar kısa bir sürede yüksek oranlarda istila üretebilir.

Hamam böcekleri tehlikeli midir?

Hamam böcekleri, evinizi istila ettiklerinde çok tehlikelidirler. Vücutlarında ve dışkılarında ciddi sağlık sorunlarına neden olabilecek birçok virüs, bakteri ve parazit taşırlar. Ayrıca, saçak derileri ve dışkıları özellikle de küçük çocuklarda astım krizlerini tetikler. Sebep olabildikleri bazı hastalıklar:

 • -Salmonella Zehirlenmesi
 • -Astım krizi-İshal
 • -Dizanteri

Evde hamam böceği neden olur ?

Hem Alman hamam böceği hem de Amerikan hamam böceği, üremek için benzer ortamlar arar. Uygun bir bölge çok basit bir şekilde;  yiyecek, su, nem, sıcaklık ve güvenli bir üreme yerinden oluşacaktır. Amerikan hamam böceği, yeraltı kanalizasyon tesislerinde ve çevresinde üremeyi tercih eder. Ayrıca diğer binalara girebilecekleri şebeke ağları ararlar.

Bu nedenle apartmanlarda Amerikan hamam böceği aktivitesini sık sık buluyoruz. Bodrum katlarında, kazan dairelerinde, buhar tünellerinde ve kanalizasyonlar gibi yüksek nemli alanlar tercih ederler. Alman hamam böceklerinin, çantalarda, kutularda ve hatta giysilerde bir yerden bir yere taşınması daha olasıdır. Her iki türde de, istila oluşturmak için yalnızca bir hamile dişi yeterlidir. Koşullar uygunsa hamam böceği sayıları katlanarak artabilir.

Evde ki Hamam böceklerinden nasıl kurtulurum ?

Çoğu insan hamam böceklerinden kurtulmanın ne kadar zor olduğunu bilir. Bu haşere gece aktiftir. Hemen hemen her çevreye hızlı bir şekilde adapte olma yeteneğine sahiptir.  İlaçlama Sepeti‘nde bulunan böcek ilaçlama firmaları yüksek eğitimli haşere kontrol uzmanları, hamamböceklerinin nerede saklandığını bulmakta çok başarılıdırlar. Ayrıca,  hamam böceklerinin türüne en uygun ilaç solüsyonlarının belirleyeceklerdir.  İstanbul’da ve bölgemizdeki hamam böceği ilaçlama seçenekleri hakkında daha fazla bilgi için bugün İlaçlama Sepeti ile irtibata geçin.

Hamam böceği ilaçlamasını Kendim yapabilir miyim ?

Piyasada “hamam böceklerini yok etmek” için çok sayıda perakende satılan ürün var, ancak meselenin aslı şu ki, bu ürünler çoğunlukla yetişkin hamam böceklerine yönelik ilaçlardır. Larvaların ve yumurtaların yok edilmesinde etkisizdirler. Yalnızca bir veya iki yumurtanın geride bırakılması bile, yeniden bir hamam böceklerinin istilasına neden olacaktır. Ayrıca, böcek ilaçları doğru kullanılmaması veya doğru karıştırılmaması durumunda insanlara ve evcil hayvanlara çok büyük zararlar verebilir. Bir hamamböceği istilasına en iyi çözüm, İlaçlama Sepeti ‘nde bulunan böcek ilaçlama firmaları hamamböceği kontrol uzmanlarına başvurmaktır.  Profesyonellerimiz İstanbul bölge özelliklerini çok iyi bilir. Her türlü hamamböceği istilasını ortadan kaldırabilir ve geri gelmelerini önleyebilir.

Hamam böceği için İlaçlama güvenli midir?

Önceliğimiz sağlığınız ve güvenliğinizdir: İlaçlama Sepeti’nde bulunan böcek ilaçlama firmalar tarafından haşere kontrolü için kullanılan her ürün Sağlık Bakanlığı’nca tescil edilmiştir. Ayrıca,  ailenize veya evcil hayvanlarınıza zarar gelmemesini sağlamak için her bir ürün uygulamasında katı kurallara uyuyoruz.  Sağlık Bakanlığı ve Tarım Bakanlığı onaylı sürekli eğitim programlarımız bizi diğerlerinin üstünde tutuyor. Tüm haşere kontrol uzmanlarımız, hizmet verdiğimiz bölgede tescilli ve lisanslıdır.

Hamam böceğinin evinize gelmesini tamamen nasıl önleyebilirsiniz ?

Hamam böceği istilasının önlemek kolay bir iş değildir. Bu haşere ile ne zaman ve nerede karşılaşacağınız söylenemez. Enfestasyonları erken saptamak ve üreme düzenlerine uygun ilaçlama yapmak, başarılı bir hamamböceği kontrol planının anahtarıdır. Büyüyen istila olasılığını aşağıdakilerle sınırlamayı deneyebilirsiniz:

 • -Tüm su kaynaklarını azaltın veya ortadan kaldırın.
 • -Yiyeceklere tüm erişimi engelleyin; gıda maddelerini sızdırmaz, hava geçirmez kaplarda saklayın.
 • -Dökülen yiyecekleri temizleyin ve mutfakta ocak etrafındaki yağ lekelerini giderin.
 • -Kutu, nakliye paketi gibi eşyaları eve girmeden önce inceleyin.
 • -Eski gazeteler, dergiler, eski eşyalar ve kutular gibi karışık alanları kaldırın.