gümüşcün-böceği-ve-genel-bilgiler

Gümüşcün Böceği ve Genel Bilgi

Mutfak ve banyolarda yaygın olarak nemli alanlarda bulunan, yaklaşık 12 mm uzunluğunda, puro şeklinde, gümüş grisi, kanatsız bir böcektir. Gece alışkanlığı vardır, ancak pürüzsüz yüzeylere tırmanamadığı için genellikle banyolarda, lavabolarda veya porselen eşyalarda sıkışıp kalır. Hızlı hareket eder ve kuyruk ucunda üç uzun kıl vardır.

Bazen   “halı köpekbalığı” olarak adlandırılan gümüşcün böceği (Lepisma saccharina), uzunluğu 1 cm ile 2 cm arasında değişen uzun, ince, yassı bir gövdeye sahip küçük bir böcektir. Adını yavaş yavaş sivrilen gövdesi ve yüzeyler arasında neredeyse balık benzeri bir şekilde hareket ederken parıldayan ve gümüş gibi görünen açık gri ve mavi renkten alır. Gümüşcün böceği diğer birçok böceğin aksine üç aşamalı bir yaşam döngüsüne sahiptir ve olgunlaşana kadar genç gümüşcün böceği beyaz renklidir ve yetişkinlerin gümüş pullarından yoksundur. Yumurtadan erişkinliğe kadar yaklaşık üç ila dört ay sürer ve dişi gümüşcün böceği yıl boyunca herhangi bir noktada yumurta bırakabilir.

Gümüşcün böceği  nedir?

Bazen   “halı köpekbalığı” olarak adlandırılan gümüşcün böceği (Lepisma saccharina), uzunluğu 1 cm ile 2 cm arasında değişen uzun, ince, yassı bir gövdeye sahip küçük bir böcektir.

  • Adını yavaş yavaş sivrilen gövdesi ve yüzeyler arasında neredeyse balık benzeri bir şekilde hareket ederken parıldayan ve gümüş gibi görünen açık gri ve mavi renkten alır.

Gümüşcün böceği diğer birçok böceğin aksine üç aşamalı bir yaşam döngüsüne sahiptir ve olgunlaşana kadar genç gümüşcün böceği beyaz renklidir ve yetişkinlerin gümüş pullarından yoksundur. Yumurtadan erişkinliğe kadar yaklaşık üç ila dört ay sürer ve dişi gümüşcün böceği yıl boyunca herhangi bir noktada yumurta bırakabilir.

 Zaman zaman kağıda zarar verir ancak yapıştırıcılar, duvar kağıdı macunu ve karbonhidratlı yiyecek artıkları gibi nişastalı maddelerin kalıntılarıyla beslenir. Dikkat edilmesi gereken ortamın neminin fazla olduğunu gösteren bir etkendir.

Gümüşçün böceği tehlikeli midir?

Gümüşcün böceği hiçbir hastalıkla ilişkili değildir, bu yüzden tehlikeli olmasalar da kesinlikle sıkıntı yaratabilir ve hasara neden olabilirler. Yiyecek kaynakları, nişasta veya polisakkaritler içeren herhangi bir şey olabilir.

Zarar verdikleri bazı maddeler şunlardır:

  • Şeker,
  • İnsan saçı,
  • Kepek,
  • Fotoğraflar,
  • kâğıt,
  • Tutkal (özellikle duvar kâğıdında küçük bir delik açtıktan sonra yedikleri duvar kağıdı tutkalı),
  • Kitap ciltleri,
  • Selüloz. 

Özellikle polisakkarit aramak için;  banyo, duş ve lavabo gibi alanlarda, tıraş köpüklerini, şampuanları ve diğer kişisel ürünleri hedef alırlar.

Gümüşçün böceği hastalık bulaştırır mı ?

Gümüşcün böceği hiçbir hastalıkla ilişkili değildir, bu yüzden tehlikeli olmasalar da kesinlikle sıkıntı yaratabilir ve hasara neden olabilirler. Yiyecek kaynakları, nişasta veya polisakkaritler içeren herhangi bir şey olabilir. Zarar verdikleri bazı maddeler şunlardır: Şeker, İnsan saçı, Kepek, Fotoğraflar, kâğıt, Tutkal (özellikle duvar kâğıdında küçük bir delik açtıktan sonra yedikleri duvar kağıdı tutkalı), Kitap ciltleri, Selüloz.  Özellikle polisakkarit aramak için;  banyo, duş ve lavabo gibi alanlarda, tıraş köpüklerini, şampuanları ve diğer kişisel ürünleri hedef alırlar.

Evlerde, Kapalı ortamlarda gümüşçün böceği neden olur ? 

Gümüşcün böceği ortalama sıcaklıktaki nemli alanları sever.  Özellikle mutfak dolapları, bodrum, çamaşır odaları, çatı katı ve banyo lavabolarına düşkündür. Karanlık yerler onlar için çok idealdir ve genellikle gece veya gündüz karanlık yerlerde aktif olarak bulunabilir. Kış uykusuna yatmazlar, böylece tüm yıl boyunca aktif olabilirler.

Gümüşcün böceğinden nasıl kurtulurum?

Gümüşcün böceği doğası gereği, çatlaklara, tavan aralarına, dolaplara ve yer altlarına gizlenerek önlenmesi son derece zor zararlılar olabilir. Günlük eşyaları yemeleri sebebi ile mülkünüze ciddi zarar vermeleri mümkündür. Bu zor saklanma durumundan dolayı , bu haşereyi önlemek zordur

Yumurtalar çatlaklara ve yarıklara serilir ve larvalar belirsiz sayıda tüy dökme ile büyür. Birini kaybederlerse yeni bir bacak çıkarabilirler. Yetişkinler üç yıldan fazla yaşayabilir.

Yakından ilişkili bir tür olan Firebrat, metalik görünümü olmadan daha düz ve beneklidir ve sıcak, kuru ortamları tercih eder, ancak yine de kuzeniyle aynı şekilde yok edilebilir.

Gümüşcün böceğinden kurtulmak, genellikle gece aktif olmaları nedeniyle zor bir görev olabilir. Ayrıca,  yiyecek ve yuva yapmak için tüm ev boyunca dolaşabilirler. İlaçlama sepeti platformuna kayıtlı olan böcek ilaçlama firmaları Gümüşcün böceği sorunlarının ortadan kaldırılmasında tek ihtiyacınız olan şirkettir. Yüksek eğitimli haşere kontrol uzmanlarımız, mülkünüzün kapsamlı bir incelemesini yapacak ve ardından Gümüşcün böceğinden mülkünüzünüzü mümkün olan en hızlı ve en güvenli şekilde kurtarmak için özel olarak tasarlanmış bir çözüm oluşturacaktır.

Evde basit yöntemlerle gümüşçün böceğinden kurtulmak mümkün mü ?

Kendinizin yapacağı Gümüşcün böceği kontrol yöntemleri, bu hızlı ve kaygan zararlıları nerede arayacaklarını bilmek için eğitimli bir göz gerektirdiği için genellikle başarılı değildir. Kimyasallar ve böcek ilaçları her zaman büyük bir titizlikle kullanılmalıdır, çünkü karıştırılırsa veya yanlış kullanılırsa insanlara ve evcil hayvanlara aşırı derecede zarar verebilir.

Gümüşçün böceği için ev veya işyerini ilaçlatmak güvenli midir?

Önceliğimiz sağlığınız ve güvenliğinizdir: İlaçlama Sepeti platformuna kayıtlı olan haşere ilaçlama firmaları tarafından haşere kontrolü için kullanılan her ürün Sağlık Bakanlığı’nca tescil edilmiştir. Ayrıca,  ailenize veya evcil hayvanlarınıza zarar gelmemesini sağlamak için her bir ürün uygulamasında katı kurallara uyuyoruz.  Sağlık Bakanlığı ve Tarım Bakanlığı onaylı sürekli eğitim programlarımız bizi diğerlerinin üstünde tutuyor. Tüm haşere kontrol uzmanlarımız, hizmet verdiğimiz bölgede tescilli ve lisanslıdır.

Gümüşçün böceği tamamen nasıl önlenebilir ?

Gümüşcün böceği doğası gereği, çatlaklara, tavan aralarına, dolaplara ve yer altlarına gizlenerek önlenmesi son derece zor zararlılar olabilir. Günlük eşyaları yemeleri sebebi ile mülkünüze ciddi zarar vermeleri mümkündür. Bu zor saklanma durumundan dolayı bu haşereyi önlemek zordur.