fare-ve-genel-bilgiler

Fare ve Genel Bilgi

Fare nedir?

Fareler küçük bir kemirgen türüdür. İstanbul’da yaşayan birçok fare türü vardır, ancak en yaygın ve kolay tanınan türlerden biri ev faresidir. Ev faresi, tüm kemirgenler gibi, keskin, sürekli büyüyen ön kesici dişlere sahiptir; Farelerin, dişlerinin aşırı büyümesini önlemek için sürekli sert cisimler çiğnemeleri gerekir. Ev faresi kuyruğunun uzunluğu da dahil olmak üzere 14 cm ile 18 cm arasında büyür. Geniş, yuvarlak kulakları ve pullu kuyrukları hariç, vücudunun geri kalanı ince bir kadife benzeri kürk tabakasıyla kaplıdır. Ev farelerinin sivri bir burnu vardır. Kürklerinin rengi,  grimsi kahverengiden koyu kahverengine kadar değişebilmektedir. Genellikle bronz renkli veya beyaz olan daha açık renkli bir göbeğe sahiptirler.

Evimde neden fare var?

Fareler, yiyecek, su ve kolay girip çıkabilecekleri güvenli bir barınak isterler. Kuş besleyicileri, kontrolsüz çöp kutuları, ağaçlık bahçeler, uzun otlu bahçeler ve moloz yığınları mülkünüze fareleri çekebilir. Fareler yılın herhangi bir saatinde evlere, garajlara ve diğer binalara girebiliyor olsa da, kış mevsiminde kışlamak için bir yer temin etmeye çalıştıkları zaman özellikle problemlidirler. Fareler, vücutlarını çok küçük alanlardan sıkarak binalara girebilir. Evin içinde ise duvarların arasında,  büyük mobilyaların arkasında veya içinde, tavan aralarında, bodrumlarda ve dolapların içinde özellikle gıda kaynaklarına yakın yerlerde saklanırlar.

Fareler tehlikeli midir?

Fareler hem insanlar hem de mallar için tehlikeli olarak kabul edilir. Fareler çiğneme konusundaki sürekli ihtiyaçları nedeniyle, evin yapısına ve eşyalarına çok fazla hasara neden olabilir. Lenfositik koriomenenjit (LCM), salmonelloz, dizanteri ve leptospirosis gibi hastalıkların taşıtıcısıdır. Ayrıca,  pire, akar ve keneler gibi parazitleri evinize getirebilirler. Evinizdeki yiyecek ve su kaynaklarını ararken, mutfak ve kiler alanlarında dolaşırlar. Yiyecekleri ve yiyecek hazırlama alanlarını idrarları, dışkıları ve tükürükleriyle kirletirler.

Farelerden nasıl kurtulurum?

Fareler gece ortaya çıkan, utangaç ve varlığını hissettirmeyen yaratıklardır. Bu özelliklerinden dolayı onlardan kurtulmak çok zor olabilir. Fareleri mülkünüzden tamamen çıkarmak, eğitimli bir profesyonelin bilgi ve deneyimini gerektirir. www.ilaclamasepeti.com  de ki yüksek eğitimli uzmanlar, farelerin alışkanlıklarını ve habitatlarını tahlil eder ve kapsamlı bir incelemeden sonra, mülkünüzün ihtiyaçlarını karşılayacak özel bir kemirgen kontrol çözümü sağlar.

Kendim Yapabilir miyim?

Piyasada “fareleri yok etmek” için çok sayıda perakende ürünü bulunmaktadır. Fakat bu ürünlerin çoğunluğu etkisizdir. Ayrıca, genellikle acemi kullanıcılar tarafından yanlış kullanıldıkları için daha da etkisiz kalırlar. Bir fare istilasının nedenini çözülmezse, yeniden istilanın ortaya çıkması çok muhtemeldir. Ayrıca, fare ilaçları doğru kullanılmaması veya doğru karıştırılmaması durumunda insanlara ve evcil hayvanlara çok büyük zararlar verebilir. Bir fare istilasına en iyi çözüm, www.ilaclamasepeti.com   de ki kemirgen kontrol uzmanlarıyla iletişim kurmaktır; Profesyonellerimiz İstanbul bölgesinde herhangi bir büyüklükteki fare istilasını ortadan kaldırabilir ve geri gelmelerini önleyebilir.

Ne kadar zamanda buraya gelebilirsiniz?

www.ilaclamasepeti.com  olarak hız ve hizmet sunumumuzla kendimizle gurur duyuyoruz. Bu nedenle, aynı gün veya ertesi gün sizinle birlikte olmak için her türlü çabayı gösteriyoruz.

İlaçlama güvenli midir?

Önceliğimiz sağlığınız ve güvenliğinizdir: www.ilaclamasepeti.com tarafından haşere kontrolü için kullanılan her ürün Sağlık Bakanlığı’nca tescil edilmiştir. Ayrıca,  ailenize veya evcil hayvanlarınıza zarar gelmemesini sağlamak için her bir ürün uygulamasında katı kurallara uyuyoruz.  Sağlık Bakanlığı ve Tarım Bakanlığı onaylı sürekli eğitim programlarımız bizi diğerlerinin üstünde tutuyor. Tüm haşere kontrol uzmanlarımız, hizmet verdiğimiz bölgede tescilli ve lisanslıdır.

Gelecekte bunu nasıl önleyebilirim?

Fareleri önlemek çok zordur. Sizin varlığını bile bilmediğiniz çok küçük alanlardan girebilirler. Farelerin mülkünüzü kullanmasını engellemeye ve istilayı önlemeye yardımcı olmak için atabileceğiniz bazı adımlar vardır. Bu adımlar şunlardır;

-Evinizin dış duvarlarını ve temelini inceleyerek, çatlakları veya boşlukları tamir ederek onarın.

-Pencere ve kapılar etrafında boşlukları kapatın. Dışarıya açılan kapılara kapı süpürücüler monte edin.

-Bacalarınızın üzerine sıkı oturan başlıklar yerleştirin, havalandırma kapaklarının sağlam olduğundan emin olun ve evinize giren elektrik hatlarının ve boruların etrafındaki boşlukları kapatın.

-Odunları, moloz yığınlarını ve çöp kutularını evinizin dışından uzakta olacak şekilde yerleştirin. Çöp kutularının üzerlerinde sıkı oturan veya kilitlenen kapaklara sahip olduğundan emin olun.

-Evinizin dışındaki ağaçları ve çalıları kesin.

-Mutfağınızdaki yiyeceklerin hava geçirmez kaplarda saklandığından, mutfak ve kiler alanlarındaki dökülmeleri ve kırıntıları hızla temizlediğinizden ve çatı katı, bodrum ve dolap gibi depolama alanlarındaki dağınıklığı en aza indirdiğinizden emin olun.