Arılardan kurtulmak için ne yapılmalı ?

Yaygın inanışın aksine arılar korunmazlar ve tedavi edilebilirler ancak tehlike altındadırlar, bu yüzden her zaman ortadan kaldırmayı düşünmeden önce diğer tüm yolları keşfetmenizi öneririz. Aşağıda size yardımcı olacak adım adım bir kılavuz bulunmaktadır :

  • Arıları yalnız bırakın yaklaşmayın,
  • Arı yuvasını evinizden uzağa taşımayı düşünün
  • Başka yol yok ise arıları yok etmeyi düşünebilirsiniz
  • Parlak ve canlı renkler giymekten kaçının
  • Çok renkli kıyafetler giymeyin.
  • Arıları gördüğünüz alanlarda çıplak ayak ile gezmeyin.
  • Etrafınızda arı kovanı gördüyseniz oradan uzaklaşın.
  • Etrafta yemek bırakmamaya özen gösterin.
  • Yiyeceklerinizi ortada açık bir şekilde bırakırsanız bu arıların dikkatini çekecektir.

Arılardan kurtulmak için kesin çözümler

Arılardan kurtulmak istiyorsanız onları yalnız bırakın

Arılar mülkünüzde herhangi bir soruna neden olmaz ve yalnız bırakılırsa ve kışkırtılmadan bırakılırsa sokulma tehlikesi de yoktur. Yaz mevsiminden sonra çoğu arı uzaklaşır ve ertesi yıl yuvalama alanına geri dönmez. Bir koloni bariz hale geldiğinde, aktivitesi doğal olarak azalmak üzere olacaktır. Genellikle, ilkbaharda oluşan koloniler, daha erken değilse, genellikle Temmuz ayı sonlarında doğal olarak azalır. Bu nedenle, eğer mümkünse her zaman arı yuvaları tek başlarına gelişir, çünkü onların varlığı bahçıvanlar ve mahsulleri için gerçekten yararlıdır.

Peki Arı saldırısından nasıl kurtulabiliriz ?

Yaşadığınız yere yakın bir kovan veya yuva var ise arı yuvasının yerini değiştirin

Yuva dışarıda veya yer altındaysa, onu gerçekten hareket ettirmek için bir neden olmamalıdır. Çalılar, ağaçlar ve barakalar gibi daha geleneksel ve erişilebilir yerlerde, yuvayı yeniden yerleştirmek için yerel bir arıcıyla veya haşere ilaçlama firmalarıyla iletişime geçmek bir seçenektir. Bal arılarınız olduğundan şüpheleniyorsanız ve bunlar size sorun çıkarıyorsa,  Türk Arı Bakıcıları Derneği’nden bir sürü toplayıcı kullanmanızı veya Ağaç Arısı Derneği ile iletişime geçmenizi tavsiye ederiz. Çoğu durumda, sürüyü ücretsiz olarak toplayacaklar. Bazı haşere yönetimi şirketleri, yuvaları bacalar ve boşluklar gibi zor yerlerden çıkarma becerisine sahiptir.

Yalnızca bir yuvanın yeri tehlikeliyse ve kaldırılması mümkün değilse, sonraki adım bir seçenek olmalıdır.

En son çare Arıları yok etmek

Tedavi etme kararı, tedaviden sonra yuvaya girişlerin kapatılmasının mümkün olup olmadığına bağlı olacaktır. Bu durumda eğitimli bir profesyonel kullandığınızdan emin olun. Profesyonel bir haşere kontrol şirketi ile iletişime geçmenizi şiddetle tavsiye ederiz. Eğitimli bir profesyonel, teknik bilgiye ve halka açık olmayan bir dizi profesyonel kullanım insektisitine erişime sahip olacaktır.

Tedavi sonrası gereksinimler, sahip olduğunuz arı türlerine bağlı olarak değişecektir. Bombus arıları ve ağaç arıları için erişim noktalarının engellenmesi, hedef olmayan arıların girmesini ve kirlenmesini önleyeceği gibi, gelecekte diğer arıların da aynı alana erişme olasılığını kısaltacaktır.

Yalnız / duvarcı arılar için, uzun vadede, sağlam harçla yeniden işaret etmek tek cevaptır. Ancak, bir yuva alanı için avlanan arılar yakında gözden kaçan alanları bulacağından, bu kapsamlı olmalıdır.

  • Bal arıları için giriş noktalarının kapatılması veya kapatılması ve mümkünse tüm peteklerin çıkarılması önemlidir. Bunu yapmamak, hırsız arıların enfekte olmuş balı bulup kovanlarına geri götürmelerine ve böylece onu kirletmelerine neden olur.

LÜTFEN DİKKAT: Etik nedenlerden dolayı, tüm haşere kontrol şirketleri arılar için işlem  yapmayacaktır: İlaclama sepeti ile iletişim kurmanız gerekebilir.

Sağlık ve Güvenlik İdaresinin Yaban Hayatı Olayı Araştırma Planı, arılardan “faydalı omurgasızlar” olarak bahsediyor ve mümkün olduğu yerde korunmalıdır.

Sorumlu bir haşere yönetimi endüstrisinin bir parçası olarak, herhangi bir ölümcül eylemde bulunmadan önce müşterileri tozlayıcı olarak arıların yararları, davranışları ve yaşam döngüleri konusunda eğiteceğimize söz verdik.

Mülkünüzün etrafındaki arı türleri çok önemli ve faydalıdır. Normalde insanlara karşı saldırgan davranışlar sergilemiyorlar, bu nedenle onları mevsimsel döngülerini yerine getirmeye bırakarak evinizdeki veya tesislerinizdeki ekosisteme fayda sağlıyorlar.