Arı

Arı, zar kanatlılar takımına ait Apoidea ailesini oluşturan tüm böcek türlerine verilen isimdir. Zar kanatlıların özelliği; adı üstünde,  içinde enine ve boyuna damarcıklar bulunan ve iki çift saydam zar şeklinde kanatlarının olmasıdır. Arıların vücudu baş, göğüs ve karın olmak üzere üç kısımdan meydana gelir. Yararlı Bal Arısı haricinde birçok zararlı ve tehlikeli türleri bulunmaktadır. Türkiye’ de 25 tür bombus arısı da dahil olmak üzere 200’den fazla Arı türü vardır!

En yaygın olanlardan bazılarını burada listeledik. Farklı arı türleri, farklı tedavi yöntemleri gerektirebilir.

Not: Haşere kontrolörleri, insan yaşamı için ciddi bir tehdit olmadıkça arı tedavisi uygulamaz. Tüm arı türlerinin% 25’i tehlike altındadır.

En Bilinen Arı türleri

  • Bombus arıları
  • Ağaç arıları
  • Duvarcı arılar
  • Bal arıları
  • Eşek arısı
  • Kraliçe arı

Arı saldırılarından ve Arılardan kurtulmak için ne yapılmalı ?

Bombus arıları

Diğer arılarla kolayca karıştırılmazlar. Daha yuvarlak, daha büyük ve daha tüylüdürler ve kuyruklarının uçları boyunca çeşitli renkli çizgilerle gelirler. Yuvalama alanları normalde yeraltında terk edilmiş yuvalarda, kuş kutularında, zemin kaplamasının altında veya kompost kutusunda bulunur.

Bombus arıları sosyal böceklerdir: Bir kraliçe ve yavrularıyla (işçiler) birlikte bir kolonide yaşarlar. Bombus arılarının yıllık bir yaşam döngüsü vardır ve her baharda kraliçeler tarafından yeni yuvalar açılır. Kraliçe bombus arıları çok büyüktür ve Şubat ayından itibaren söğüt kedicikleri, bluebells ve lungwort gibi çiçeklerle beslenirken veya yuva alanı ararken yerin üzerinde alçakta uçarken görülebilir.

Bazı türler yeraltında terk edilmiş kemirgen yuvalarında yuva yapmayı tercih ederken, diğerleri yerin hemen üstünde yoğun ot veya yaprak çöplerinde yuva yapar. Kraliçe, yuvasına polen ve nektar koyar ve ilk yumurta serisini bırakır. Yumurtaların üzerinde otururken sıcaklık üretmek için uçuş kaslarını titreten bir kuş gibi kuluçkaya yatıyor.

Yumurtalar çatladığında, bacaksız kurtçuklar polen ve nektar tüketir, hızla büyür ve birkaç hafta sonra pupa olur. Birkaç gün sonra ilk işçiler pupalarından çıkar ve kraliçelerine yardım etmeye, yuvayı genişletmeye ve yiyecek toplamaya başlar. Yaz ortasında bazı türlerin yuvalarında birkaç yüz işçi bulunabilir. Bu noktada kraliçe hem erkek hem de dişi yumurtlamaya başlar.

Dişiler fazladan yiyecekle beslenir ve gelecekteki kraliçeler olurlar. Hem erkekler hem de yeni kraliçeler çiftleşmek için yuvayı terk eder ve yeni kraliçeler bir sonraki baharı beklemek için toprağa gömülür. Erkekler, işçiler ve yaşlı kraliçe sonbaharda ölür ve yuvayı çürümeye bırakır.

Ağaç arıları

Göğüs sarımsı kahverengidir, karın siyahtır ve kuyruk beyazdır. Taze erkek arıların bir parça sarımsı yüz kürkü vardır, ancak bu zamanla azalır. Kraliçelerin boyutları önemli ölçüde değişir ve işçiler normalde oldukça küçüktür.

Ağaç arılarının bazı özellikleri endişe kaynağı olabilir, ancak endişelenecek bir şey yok. Genellikle kuş kutularında veya binaların bazı kısımlarında yuva kurarlar ve dronlar tarafından ‘yuva gözetimi’ nedeniyle yüksek düzeyde yuva uçuş aktivitesi nedeniyle endişeye neden olabilirler ve tavandan duyulan arı gevezeliklerinin / hareketlerinin hepsi duyulur. aktivite belirtileri.

Duvarcı arılar diğer adıyla yalnız arılar

Adından da anlaşılacağı gibi, bunlar yalnız böceklerdir ve nadiren çok sayıda olduklarını görürsünüz. Altları kırmızımsı kahverengi ve siyah gövdeleri vardır. Bu küçük arıların duvara girip çıktığını veya zeminde çok küçük delikler açtığını göreceksiniz.

Çok çeşitli boşluklara yuva yaparlar ve yumuşak tuğla harçtan tünel açarak veya tamir edilmemiş önceden var olan boşlukları kullanarak yuva inşa etme yeteneğine sahiptirler. Yapısal açıdan mülkünüzde sorun yaratmazlar.

Bal arısı

Türkiye’de bal tedarikçileri ve halk tarafından neredeyse evrensel olarak sevgi gören bir türdür. Nadiren zararlı olarak sorun çıkarırlar, ancak yabani sürüler bacalar ve duvar boşlukları gibi istenmeyen yerlerde yuva kurabilirler. Bal arıları küçüktür ve renkleri altın kahverengiden neredeyse siyaha kadar değişir.

Endişelenebileceğiniz en yaygın senaryo, sürü halinde oldukları zamandır. Tipik olarak bu göz korkutucu sürüler önce yakınlarda bir ağaç dalı, çit direği ve hatta arabalar gibi geçici bir kamp kuracaklar. Neredeyse tüm durumlarda sürü, başka bir yerde en uygun kalıcı bir evi işgal etmek için bir veya iki gün içinde tekrar havalanacaktır.

Bal arısı sokması çok ciddi acı verebilir hatta bazı durumlarda ölümlere yol açabilir peki bal arısı ve diğer Arı saldırısından nasıl kurtulabiliriz ?