arı-nedir

Arı ve Genel Bilgiler

Arı, zar kanatlılar takımına ait Apoidea ailesini oluşturan tüm böcek türlerine verilen isimdir. Zar kanatlıların özelliği; adı üstünde,  içinde enine ve boyuna damarcıklar bulunan ve iki çift saydam zar şeklinde kanatlarının olmasıdır. Arıların vücudu baş, göğüs ve karın olmak üzere üç kısımdan meydana gelir. Yararlı Bal Arısı haricinde birçok zararlı ve tehlikeli türleri bulunmaktadır.

Kel yüzlü Eşekarısı– İşçilerin uzunluğu yaklaşık 15-20 mm arasındadır. Kraliçeler 20 mm veya daha büyük olabilirler.  Yuvaları genellikle gri renkli ve yerden yüksek olur. Bu eşekarısına kel yüzlü denmesinin sebebi yüzünün siyah taban üzerinde karakteristik beyaz bir desen ile kaplı olmasındandır. Kel yüzlü eşekarısı yuvaları yakındaki ağaçlarda, bacalarda, saçakların altında, ahırlarda, tavan aralarında veya bina dış kaplamalarının arkasında bulunabilir.

Marangoz Arı – Yetişkinler 12,5-25 mm uzunluğundadır. Boyutları nedeniyle, marangoz arıları yaban arılarıyla karıştırılır. Düzgün bir şekilde tanımlandığında, marangoz arıları parlak, siyah karınları ve helikopter benzeri uçuş düzenleriyle ayırt edilebilir. Yetişkin dişi marangoz arı, ağız bölümlerini tahtaya delik açmak için kullanır ve burada yumurtalarını bırakacakları yaklaşık 10cm uzunluğunda bir oda oluştururlar. Bu özelliği sebebi ile ahşaplara ciddi zarar verir.

Avrupa Kağıt Eşekarısı – Avrupa kağıt eşekarısı yetişkinleri yaklaşık 15 mm uzunluğunda olan küçük bir arı türüdür. Avrupa kağıt eşekarısı, siyah gövde üzerinde sarı çizgili gövdeye sahiptir. Bu görünüm sebebi ile sarı ceket eşekarısı ile karıştırılır. Kağıt eşekarısının ayırt edici bir özelliği, “ince, göze çarpacak şekilde sıkıştırılmış bir bel ” yapısına sahip, baş aşağı şemsiye şeklindeki yuvasıdır. Kağıt eşekarısı yuvaları saçakların altında, tavan aralarında, dış ışıkların içinde, kömürlük ya da ahır gibi diğer kapalı alanlarda bulunabilir.

Sarı ceketli Eşekarısı – Yetişkin işçiler, türlere bağlı olarak, 10-16 mm uzunluğunda olur; kraliçeler % 25 daha uzundur. Sarı ceketler genellikle gövde üzerinde sarı işaretler bulunan siyah renktedir. Sarı ceketler zeminde yuva yapmayı tercih eder ve birden fazla katmana ve yüzlerce ayrı hücreye sahip bir yuva yapar. Yuva sonunda bir duvarla çevrili 30-55 arası bölmeden oluşur. Ayrıca tavan aralarında, duvarların arkasında, içi boş ağaçların içinde, ahırlarda, istinat duvarlarında yuvalanabilirler.

Evimde veya bahçemdeki arı hangisi?

Bir  uzmanının eğitimli gözü olmadan, hangi arı, yaban arısı veya eşekarısı ile uğraştığınızı belirlemek zor olabilir. Arı cinsi uygun şekilde tanımlandıktan sonra, yuva konumuna, türlere ve diğer çevresel veya yapısal endişelere bağlı olarak uygun bir yok etme metodu oluşturulur.

Neden evimde arı var?

Mülkünüzde arıların olmasının birçok farklı nedeni vardır. Her yıl ilkbaharda (Mart ve Mayıs ayları gibi) kraliçeler ortaya çıkacak ve yeni yuvalama yerleri aramaya başlayacaktır. Yetişkin birçok arı cinsi nektarla beslenir. Ayrıca yaz aylarında süs havuzları ve yüzme havuzları gibi su kaynaklarından da etkilenirler. Beslenme türden türe değişebilir ancak genellikle diğer böcekleri, nektarı ve poleni tüketirler.

Arılar tehlikeli midir?

Bu böcekler çoğu zaman bir tehlikeden daha fazla rahatsızlık olarak kabul edilirken, bazı türler (bireyin kendisine verdiği alerjik reaksiyona ve sokmanın vücuttaki yerine bağlı olarak) sağlık tehdidi olarak değerlendirilebilir. Her yıl birçok kişinin böcek sokması yüzünden öldüğü düşünülmekle birlikte, ölümlerin çoğu sadece önceki alerjik reaksiyonları olduğu bilinen hastalarda ortaya çıkmaktadır.

Eşekarısından nasıl kurtulurum?

Bu haşerelerden kurtulmak tehlikeli bir görev olabilir. Bu yüzden, bu işi profesyonellere bırakmak en iyisidir. Yüksek eğitimli haşere kontrol uzmanları ekibi bu tür durumlarda ne yapacağını bilir.

Kendim yapabilir miyim?

Perakende böcek ilaçları, arıları öldürme konusunda başarılı olsa bile yuva ortadan kalkmadıkça sorun çözülmüş olmaz. Yuva ile uğraşmak ise oldukça tehlikelidir. Binlerce arının birden saldırısına uğrama ihtimali mevcuttur. Ayrıca, böcek ilaçları doğru kullanılmaması veya doğru karıştırılmaması durumunda insanlara ve evcil hayvanlara çok büyük zararlar verebilir. Bir arı istilasına en iyi çözüm, böcek kontrol uzmanlarına başvurmaktır.