Akar Böceği

Akar böceği ya da mayt adıyla bilinen eklem bacaklı bir böcek türüdür. Akarlar insan vücudundan dökülen  deri kalıntıları ile beslenirler. İnsan bedeninde milyarlarca akar yaşamaktadır. En fazla halı, koltuk, döşek ve tüylü yada pis ortamlarda bulunur. Nemli bölgelerde yaşayan ve astıma sebebiyet veren akarlar, mikroskop vasıtasıyla görülebilir.

  • 1 gr deri parçası 1.000.000 akarın beslenmesi için yeterlidir.

156 çeşit akar vardır. 5 sene kullanılan bir yatakta 5 ile 10 milyon akar yaşamış olduğu sanılmaktadır. İnsan sağlığı için büyük korku oluşturmaktadırlar. Genellikle minik çocuklarda daha tehlikeli olduğu görülür. Bunun sebebi ise evlatların bağışıklık sisteminin daha azca gelişmiş olmasıdır. Akarlar muhtelif enfeksiyonlara niçin olabileceği benzer biçimde astım benzer biçimde ciddi hastalıklara da sebebiyet verebilir. Akarların negatif etkilerine daha azca maruz kalmak için bilhassa kış aylarında daha sebze ve meyve ağırlıklı beslenmeli ve eller devamlı yıkanmalıdır.

En Bilinen Akar Türleri

Ev Tozu Akarı

Toz akarı genellikle evde bulunurlar. Halı, koltuk ve çarşaflarda yaşadıkları için evlerde yaygın bulunurlar. Her türlü organik kalıntı ve küçük dökülmüş deri parçacıklarıyla beslenirler.

Mobilya Akarı

Nemli döşemede oluşur.

Un Akarı

Nemli tahılları veya makarnayı istila eder ve istila edilmiş ürünleri işleyen insanlarda “Bakkal Kaşıntısı” na neden olur.

Kaşıntı Akarı veya Uyuz akarı

Evcil hayvanlarda deriye girerek tahriş edici bir kızarıklığa neden olarak Mange veya Scabies’e neden olur.

Kuş Akarları veya Kuş Biti

Sık sık eski serçe, güvercin veya martı yuvalarından, sığırcıklardan, ev kuşlarından veya kümes hayvanlarında görülürler.

Hasat Akarları

En çok köpeklerde görülür. Köpeklerin üstünde veya giysileriyle insana bulaşabilir. Bu akar türü insanları ısırabilir.

Kırmızı Örümcek Akarı

Evlere giren en göze çarpan ve çabuk fark edilebilen akardır. İlkbaharda yumurta bırakma alanları aramak için iç mekana ve sonbaharda yine kış uykusuna yatmak için gelen bir bitki yiyen böcektir.

Akar böceği ilacı

Şüpheli bir Akar istilası için, profesyonel bir haşere kontrol şirketiyle iletişime geçerek derhal harekete geçmenizi şiddetle tavsiye ederiz veya akarlardan kurtulma yolları yazımızda tüm yöntemleri öğrenebilirsiniz.